• Szkolenia dla gastronomii - naszą misją jest gościnność

 • Czym jest marketing rekrutacyjny?

  Posiadając własny lokal gastronomiczny, z pewnością szukasz skutecznych metod dotarcia do potencjalnych pracowników, którzy spełniają określone wymagania. Współcześnie marketing rekrutacyjny może okazać się istotnym narzędziem w tej dziedzinie. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi kandydatów na atrakcyjną ofertę pracy, jaką proponuje pracodawca. Ponadto pomaga w zminimalizowaniu ryzyka związanego z zatrudnieniem niewłaściwej osoby. Jeśli pragniesz zgłębić ten temat, zachęcamy do lektury dalszej części artykułu. Odkryjesz w nim więcej informacji na temat strategii marketingu rekrutacyjnego, które mogą być ważne dla sukcesu Twojego biznesu.

  Marketing rekrutacyjny stanowi zestaw działań marketingowych, których celem jest zwrócenie uwagi potencjalnych kandydatów na ofertę pracy danego pracodawcy. Wszystkie narzędzia i strategie, jakie firma stosuje, mają na celu skuteczne dotarcie do potencjalnych pracowników oraz zaangażowanie ich w procesy rekrutacyjne. Podczas realizacji marketingu rekrutacyjnego możemy skorzystać z różnorodnych narzędzi i strategii, takich jak:

  • Kształtowanie wizerunku pracodawcy i przeprowadzanie kampanii employer brandingowych.
  • Tworzenie atrakcyjnych reklam i opisów ofert pracy, które przyciągną uwagę potencjalnych kandydatów.
  • Opracowywanie strategii skutecznej komunikacji z kandydatami.
  • Tworzenie profesjonalnej strony internetowej firmy z dedykowaną zakładką „Kariera”.
  • Wykorzystywanie różnych kanałów dystrybucji ogłoszeń o pracę oraz miejsc do ich publikacji

  Etapy marketingu rekrutacyjnego:

  Podobnie jak w przypadku tradycyjnego marketingu, marketing rekrutacyjny funkcjonuje jak lejek i jest integralną częścią rozległego procesu rekrutacji. Jego etapy to uświadamianie (awareness), rozważanie (consideration), zainteresowanie (interest), aplikacja (application), selekcja (select), zatrudnienie (hire).

  • Uświadamianie

  To etap, podczas którego pracodawca próbuje zaistnieć w świadomości potencjalnego kandydata. Odbiorca po raz pierwszy styka się z informacją o firmie, jej nazwą, logo, aktualnymi ofertami pracy. To istotny moment, od którego zależy, czy nasz potencjalny pracownik podejmie następne kroki. Aby osiągnąć cel, możemy skorzystać z różnych narzędzi online, takich jak płatne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych czy Google Ads. Oprócz tego, warto także zaangażować się w działania offline, na przykład organizując kampanie reklamowe na zewnątrz (outdoorowe) lub promując naszą firmę podczas konferencji i targów pracy. Dzięki temu podejściu zyskujemy możliwość dotarcia do różnych grup odbiorców, zwiększając naszą widoczność jako atrakcyjnego pracodawcy.

  • Rozważanie

  W tej fazie nasz potencjalny kandydat zaczyna rozważać zmianę pracy, dlatego musimy być stale obecni w jego świadomości. W końcu kandydat już nas gdzieś zauważył, kojarzy nas. Teraz potrzebuje dodatkowego bodźca, który przekona go, że nasza firma może być jego idealnym pracodawcą. Zadaje sobie na tym etapie wiele pytań: „Kim oni tak naprawdę są?”, „Czym się zajmują?”, „Kto pracuje w tej firmie?” oraz „Jak wygląda praca u nich?”. Naszym zadaniem jest dostarczenie mu łatwo dostępnych odpowiedzi na te pytania. W tym celu stosujemy kampanie remarketingowe, które pozwalają na ponowne dotarcie do osób, które już miały kontakt z naszą ofertą pracy. Dodatkowo, korzystamy z reklam promujących treści związane z naszą kulturą organizacyjną czy wartościami firmy. Dzięki tym działaniom zapewniamy kandydatowi pełną i klarowną wizję tego, jak wygląda praca w naszej firmie oraz dlaczego warto do nas dołączyć.

  • Zainteresowanie

  Kandydat już poważnie zastanawia się nad wysłaniem swojego CV do naszej firmy. Aby pomóc mu w podjęciu ostatecznej decyzji o aplikowaniu, warto dostarczyć mu jeszcze więcej informacji zarówno o oferowanej pracy, jak i samej firmie. Prawdopodobnie rozpocznie własne poszukiwania informacji, może czytać opinie byłych i obecnych pracowników, analizować obecność firmy w mediach społecznościowych itp. Poza działaniami z zakresu marketingu rekrutacyjnego, równie kluczową rolę odgrywa tutaj budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, czyli employer branding. 

  Korzyści marketingu rekrutacyjnego:

  • kreowanie pozytywnych doświadczeń kandydatów,
  • poszerzanie świadomości marki pracodawcy,
  • lepsze dotarcie do targetowanej grupy potencjalnych kandydatów,
  • szersze komunikowanie treści rekrutacyjnych,
  • zwiększenie liczby aplikacji na promowane oferty pracy,
  • zbieranie danych o grupie docelowej,
  • potencjalnie niskie koszty promocji i możliwość wykorzystania bezpłatnych narzędzi np. zasięgu organicznego w mediach społecznościowych,
  • szybkie rezultaty.

  Wykorzystując marketing rekrutacyjny, proces rekrutacji staje się znacznie łatwiejszy, umożliwiając skuteczne dotarcie do wysoko wykwalifikowanych specjalistów w konkretnej dziedzinie. Przekonaj się o jego skuteczności! Jeżeli nie masz pewności, czy poradzisz sobie samodzielnie w obszarze marketingu rekrutacyjnego, warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji marketingowej. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wykonane przez Creospace