• Szkolenia dla gastronomii - naszą misją jest gościnność

  • Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

    Zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną? To wspaniała wiadomość. Oznacza to, że twoje CV spodobało się rekruterom a twoje kompetencje i doświadczenie wyróżniły się na tle innych. Teraz masz okazję poznać firmę oraz zaprezentować się i nawiązać współpracę. To normalne, że się stresujesz czy odczuwasz tremę. Aby ją zmniejszyć należy odpowiednio się przygotować. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

    • Zadbaj o pozytywne nastawienie.

    Stres bez wątpienia towarzyszy wielu rozmowom kwalifikacyjnym. Może zaburzyć naszą zdolność logicznego myślenia i sensownego wysławiania się oraz zakłócić przebieg rozmowy z potencjalnym pracodawcą, nawet jeśli jesteśmy dobrze przygotowani pod względem merytorycznym. Dlatego właściwe nastawienie jest kluczowe. Rekruter mając do czynienia z osobą pewną siebie i wierzącą w swoje umiejętności odniesie lepsze wrażenie niż z tą, która będzie speszona i nie będzie potrafiła udzielić sensownych odpowiedzi. Sama rada „nie stresuj się” nie jest taka łatwa do zastosowania. Pozbycie się negatywnych emocji może być trudne dla wielu osób. Warto zastanowić się czy są one  uzasadnione, adekwatne do sytuacji czy są reakcją na wyobrażanie sobie hipotetycznej porażki. Miej na uwadze, że jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę, oznacza to, że twoje doświadczenie i umiejętności są atrakcyjne dla pracodawcy! Przed spotkaniem zadbaj o sen, odpowiedni relaks a na spotkaniu uwierz w siebie i daj z siebie wszystko!

    • Dowiedz się jak najwięcej o firmie do której aplikowałeś.

    Przed zbliżającą się rozmową kwalifikacyjną warto dokładnie zapoznać się z ofertą pracy na którą składasz podanie. Zastanów się, które z Twoich doświadczeń i kompetencji są istotne dla tego stanowiska. Przeczytaj również informacje o działalności przyszłego pracodawcy – nie muszą to być szczegółowe dane, ale ważne jest, abyś znał profil firmy, do której chcesz dołączyć. Często rekruterzy pytają, dlaczego zdecydowałeś się aplikować akurat do ich firmy. Zastanów się, co w ofercie pracy przyciągnęło Twoją uwagę i skłoniło Cię do podjęcia decyzji. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o interesującej Cię firmie: zrozum zasady jej funkcjonowania, jej działalność, oferowane usługi, trendy, projekty oraz obecną sytuację finansową. Czasem warto skonsultować się ze znajomymi lub poszukać informacji w internecie, włączając oczywiście przeglądanie oficjalnej strony internetowej firmy. Również warto zastanowić się, co konkretnie Cię przyciąga w tej firmie i dlaczego chciałbyś w niej pracować. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.

    • Przećwicz wcześniej odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania.

    Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest nieprzewidywalny ponieważ nie istnieje konkretny „prawidłowy” scenariusz takiej sytuacji. Większość rekruterów poszukuje jednak podobnych informacji podczas tych spotkań. Dlatego warto przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rekrutacji. Zaleca się ponowne przeczytanie oferty pracy oraz przegląd życiorysu zawodowego. Jeśli masz ochotę, przeprowadź także analizę SWOT, aby lepiej zrozumieć swoje mocne strony i obszary do rozwoju. Zapoznaj się także z listą trudnych pytań rekrutacyjnych i zastanów się, jak możesz na nie odpowiedzieć. Jakie jest Twoje doświadczenie? Dlaczego chcesz dla nas pracować? Dlaczego zakończyła się współpraca z Twoim poprzednim pracodawcą? Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? Dzięki temu będziesz w stanie podkreślić swoje atuty podczas rozmowy kwalifikacyjnej i nic Cię nie zaskoczy. Takie przygotowanie sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie, co ułatwi Ci stworzenie pozytywnego wrażenia na rekruterze. Zaleca się udzielanie wyczerpujących odpowiedzi, ale konkretnych bez zbędnego owijania w bawełnę. Odpowiadając zdawkowo możesz sprawić, że zostaniesz odebrany jako osoba małomówna i niekomunikatywna.

    • Przygotuj pytania, które zadasz pracodawcy.

    Rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie. Zawsze masz prawo zadawać pytania i warto robić to świadomie. Dopytaj o szczegóły, takie jak dokładne obowiązki na stanowisku czy wymagania pracodawcy wobec nowego pracownika. Możesz dowiedzieć się coś więcej o zespole, do którego pragniesz dołączyć lub pozyskać więcej informacji na temat projektu, który już w ogłoszeniu wzbudził twoją ciekawość. Kieruj się myślą – kto pyta nie błądzi. Warto też omówić formę zatrudnienia czy dalsze etapy rekrutacji. Wspólnie podjęta wymiana myśli, zawsze daje korzyści obydwu stronom. Twoja proaktywność i zaangażowanie z pewnością zostaną docenione przez rekrutera, ponieważ potwierdzą faktyczne zainteresowanie daną posadą. Natomiast ty poczujesz ulgę, bo twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

    • Podsumuj swoje sukcesy.

    Przed spotkaniem kwalifikacyjnym warto spisać swoje kluczowe osiągnięcia zawodowe. Zadaj sobie pytanie, z czego jesteś naprawdę dumny i co sprawiało, że inni cenili Twoją pracę. Następnie warto nauczyć się przedstawiać te osiągnięcia przekonująco. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoje doświadczenie i sukcesy wpłyną na rozwój nowej firmy.

    • Zwróć uwagę na odpowiedni strój.

    Podczas wybierania stroju na rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj o tym, aby był on formalny, schludny i przede wszystkim wygodny. Nie zaszkodzi przymierzyć go wcześniej i upewnić się, że wszystkie jego elementy do siebie pasują. Upewnij się, że wyglądasz elegancko i profesjonalnie oraz przede wszystkim zgodnie z profilem firmy, do której aplikujesz. Zadbaj o to, żeby ubrania były w odpowiednim rozmiarze i dopasowane do warunków pogodowych. Twój komfort nie powinien być zakłócany przez zbyt małe spodnie, niewygodną sukienkę czy za ciasny kołnierzyk, ponieważ może to odciągać twoją uwagę od treści rozmowy. Pierwsze wrażenie jest ważne i jak sama nazwa wskazuje można je zrobić tylko raz!

    • Bądź punktualnie.

    Na spotkanie staraj się przybyć z wyprzedzeniem. Bycie punktualnym jest dowodem na to, że umiesz efektywnie zarządzać swoim czasem i dotrzymywać ustalonych terminów. Jego dodatkowy zapas może okazać się przydatny, zwłaszcza gdy podczas podróży napotkasz nieprzewidziane problemy, takie jak korki czy trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Jeśli istnieje ryzyko spóźnienia, ważne jest, aby jak najszybciej poinformować o tym rekrutera.

    • Pokaż co firma zyska dzięki tobie.

    Przekonaj rekrutera, że Twoje zatrudnienie na danym stanowisku przyniesie firmie realne korzyści – dzięki Twojemu zaangażowaniu, chęci do nauki oraz dodatkowym zainteresowaniom, które możesz wykorzystać w pracy. Wszelkie konkretne wyniki, które świadczą o Twojej zdolności poprawienia wyników firmy lub pozyskania nowych klientów, będą działać na Twoją korzyść. Starannie przemyślane odpowiedzi pokażą Twoją kreatywność i pozwolą wyróżnić się spośród innych kandydatów.

    Rozmowa rekrutacyjna to doskonała okazja, aby pokazać swoje umiejętności i przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. To wspaniała szansa, aby drzwi do wymarzonej kariery stanęły przed tobą otworem!

    Dodaj komentarz

    Wykonane przez Creospace