PRAKTYCZNE PORADY JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO DEGUSTACJI:
- Przygotuj co najmniej 4 ulubione, wypolerowane kieliszki do wina.
- Wina są ponumerowane na zakrętkach. Wyciągnij wszystkie wina z lodówki przed samym rozpoczęciem degustacji.
- Usiądź wygodnie, zadbaj o jasne światło, przygotuj wodę do picia i białą serwetkę papierową.
- Wszystkie wina przechowuj w lodówce co najmniej 3 godziny przed spotkaniem.
Czym się różnią od siebie wina ekologiczne, biodynamiczne i naturalne oraz dlaczego nie możemy ich wrzucić do jednego winiarskiego worka?
Biodynamiczne
To wino ekologiczne, wytworzone zgodnie ze standardami i kalendarzem upraw biodynamicznych. Ojcem tej filozofii jest austriacki twórca antropozofiiRudolf Steiner. Według teorii Steinera produkcja wina powinna dążyć do równowagi między ziemią, powietrzem, ciepłem i wodą – zarówno w skali mikro (winnica), jak i makro (planeta). Dlatego też wszystkie prace w winnicy powinny być prowadzone w zgodzie z rytmem natury – codziennym, księżycowym – comiesięcznym i słonecznym – corocznym. Oznacza to sadzenie, przycinanie czy zbiory zgodne z kalendarzem opartym na fazach księżyca, słońca i planet. Międzynarodową organizacją certyfikującą uprawę biodynamiczną jest Demeter.
Ekologiczne
Wyprodukowane bez użycia sztucznych nawozów, pestycydów czy herbicydów. Uprawa ekologiczna dopuszcza użycie takich środkówjak sacharoza, żelatyna, drożdże, klej rybi czy białko jaja. Mitem jest, że wina ekologiczne nie zawierają siarczynów, ponieważ są one naturalnym produktem ubocznym fermentacji alkoholowej. Winiarz może (ale nie musi) w ograniczonych ilościach skorzystać z właściwości dwutlenku siarki. Charakterystyczną cechą winnicy ekologicznej jest bioróżnorodność, zwykle między rzędami winorośli zobaczymy zioła czy kwiaty, a gleba jest domem dla wielu owadów i insektów. Dzięki temu winnica jest samowystarczalna, odporna na choroby i funkcjonuje jak zbalansowany ekosystem.
Naturalne
Wino naturalne jest najtrudniejsze do zdefiniowania, ponieważ dotychczas nie określono oficjalnych zasad i przepisów regulujących sposób jego produkcji. Unia Europejska określa wino naturalne jako produkt wytworzony zgodnie z zasadami uprawy ekologicznej lub biodynamicznej z minimalnym użyciem technologii. Zasadą produkcji tego typu win jest stosowanie jak najmniejszej ingerencji w proces wytwarzania wina, stąd mówi się niekiedy na takie wina „niskointerwencyjne”. Dotyczy to wykluczenia dodatków chemicznych oraz ograniczenia do minimum działania człowieka. W winach naturalnych często stosuje się dzikie drożdże, czyli występujące na skórze winogron, i wspiera się proces spontanicznej fermentacji. Często wina naturalne nie są filtrowane, stąd ich brak klarowności.
1. Papa Panda’s Rising. Mozela, Niemcy
Szczep: Riesling
2. Chardonnay, Późny Zbiór, Winnica Wieliczka, Małopolskie, Polska, 2019
3. Dido, Venus la Universal, Montsant, Katalonia, Hiszpania, 2019
Szczep: macabeu, garantía blanca, Cartoixa
4. Mellow Yellow, Tracey Father & Son, Vin de France
5. Oranzista, Slobodne Majer Ziemanskie Sady, Słowenia, 2019
6. Escoda Sanahuja Nas del Gegant Rose, Conca de Barbera, Katalonia, Hiszpania, 2020
7. Malbec, Puro Dieter Meier, Mendoza, Argentyna, 2019
8. Syrah, Cline Family Cellars, Los Carneros, Kalifornia, USA, 2018
Czy masz już swój Winny Planer?
Kliknij i zamów Winny Planer