Skip to main content
Wigilia to chyba najtrudniejszy posiłek do doboru win. Po pierwsze mamy kilkanaście różnych dań i wiele osób przy stole, a jak wiadomo nie da się wybrać wina do wszystkiego i dla każdego. To nie znaczy, że nie ma win które są w stanie udźwignąć ciężar gatunkowy wigilijnego biesiadowania. Oto one!
Riesling „Blauschiefer”, Dr Loosen, Mozela, Niemcy, 2020
Wrodzona rześkość rieslinga pozwala mu na idealne mariaże ze śledziami w różnych odsłonach i oczywiście z wigilijnym karpiem. Nie znam też lepszej propozycji do kapusty.
Grüner Veltliner Langenlois, Schloss Gobelsburg, Kamptal, Austria, 2020
Gdybym musiał wybrać tylko jedno wino do całej Wigilii to pewnie byłby to właśnie grüner. Jego pieprzowa-ziołowy charakter pozwala na łączenie z daniami vege a te dominują na naszych stołach.
Pinot Noir „The Pioneer”, Marlborough, Nowa Zelandia, Lawson’s Dry Hills, 2015
Jeżeli nie potrafisz sobie wyobrazić Wigilii bez czerwonego wina to najlepszą opcją będzie pinot noir. Wszystkie dania z grzybami i warzywami korzeniowymi to rejony aromatów i smaków z którymi pinot idealnie się odnajduje. Jeżeli plan na wino czerwone obejmuje także pierwszy i drugi dzień świąt to „The Pioneer” idealnie zagra z pieczoną kaczką, gęsią i schabem.
Porto LBV, Niepoort, Douro, Portugalia, 2017
W myśl zasady „słodkie potrzebuje słodkiego” do maku, pierników, orzechowców, ciast czekoladowych i innych słodkości polecam to genialne Porto. Ultrapijalne, słodkie ale nie ulepiające LBV sprawdzi się też jako digestif po jedzeniu.

Wino dostępne w sklepach Vininova